fallback

"Спутник V" - новият лост на Русия за натиск в Европа?

Руската ваксина показва над 90% ефективност при клиничните изпитания, а в ЕС вече се чуват гласове, че не трябва да се игнорира

20:53 | 03.02.21 г. 39

Във вторник (2 февруари 2021 г.) сп. Lancet публикува информация от проучвания на руската ваксина "Спутник V", което показва ефективност на продукта от 91,8%. В проучването са участвали 20 хил. души, а данните показват, че 21 дни след ваксиниране с първата доза 16 души от имунизираните са развили симптоми на коронавирус спрямо 62-ма души от "плацебо групата".

При нито един от ваксинираните болни заболяването не протича тежко.

Данните са обещаващи, а при това положение руската ваксина може да се окаже силен лост в ръцете на Русия за натиск в Европа, пише европейското издание Politico. "Спутник V" има същия успех както и най-добрите западни разработки и това може да постави под въпрос усилията на Европейската комисия (ЕК) да държи заедно членовете на общността в борбата с коронавируса, особено на фона на проблемните доставки на одобрените досега ваксини.

Скоро и европейските граждани сигурно ще започнат да си задават въпроса защо ЕС и Москва не работиха заедно още от самото начало - "Спутник V" има одобрение още от август 2020 година, когато останалите разработки още бяха на фаза на изпитания.

Унгария, а извън ЕС и Сърбия, вече одобриха продукта на института "Гамалея". В началото на януари пък германският канцлер Ангела Меркел и руският президент Владимир Путин разговаряха за възможно съвместно производство на ваксини.

От Politico са изпратили запитвания до всички агенции по лекарствата в ЕС и Европейското икономическо пространство. До този момент са получили отговор от Белгия, Словакия, Хърватия, Латвия, Нидерландия, Естония, Ирландия и Испания. Нито една от тях не е в контакт с института "Гамалея", нито имат планове да го правят.

Но всички чакат общоевропейското решение на Европейската агенция по лекарствата (ЕМА). Ваксината е биологично лекарство и трябва да има одобрение на ниво ЕС. В края на януари Унгария използва специална процедура, за да прескочи това правило.

Института "Гамалея" пък твърди, че е в контакт с неназован брой държави от ЕС - и от изток и на запад, посочва още европейското издание.

В ЕС все по-ясно се чуват гласове, че стратегията за ваксиниране не е достатъчно ефективна и се губи време. Баварският премиер Маркус Зьодер заяви преди дни, че европейските регулатори трябва бързо да анализират данните на руската и китайската ваксина и да определят дали те са безопасни и ефективни при борбата с коронавируса.

Подобни коментари направи и здравният министър на Германия Йенс Шпан, който каза, че ако са безопасни тези ваксини трябва да се използват в цяла Европа.

В Чехия също коментират, че е грешка да се игнорира руската разработка.

Кой би си купил "Спутник V"?

Руската ваксина е с цена около 10 долара на доза, или по-евтина от mRNA ваксините на Pfizer/BioNTech и Moderna, но доста по-скъпа от ваксината на AstraZeneca, която също е разработена по аденовирусна векторна технология и струва между 4 и 5 долара на доза.

"Спутник V" се съхранява при температура между 2 и 8°С, тоест по-лесно от mRNA ваксините, които изискват температура от -70°С. Тези по-лесни за осигуряване условия биха се харесали на по-бедните държави в общността, включително и на България, пише Politico.

Всъщност и института "Гамалея" и китайските Sinovac и Sinopharm залагат на по-бедните държави за разпространението на своите продукти. Тези държави не могат да си осигурят доставки от големите фармацевтични компании и се обръщат към Русия и Китай.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:49 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още